• Bezpieczny Internet
      • Bezpieczny Internet

      • 06.02.2018 23:12
      • Choć komputer jest dziś wielkim udogodnieniem dla wielu z nas i przynosi wiele korzyści, tak może stanowić zagrożenie. Zwłaszcza, kiedy w domu oprócz nas z komputera korzysta także nasze dziecko… Z nowoczesnymi technologiami dziecko ma styczność w zasadzie od urodzenia. Dlatego nie powinien nikogo wprawiać w zdumienie fakt, że tak łatwo odnajdują się w tego rodzaju nowinkach. Jednak racjonalnego i mądrego korzystania z komputera dzieci powinny uczyć się od dorosłych. W końcu to my jesteśmy dla nich drogowskazem dojrzałości i rozsądnego postrzegania dobra i zła. W tym artykule dowiecie się o zaletach i wadach korzystania z internetu, o sposobach zapobiegania uzależnieniu od komutera, a także dowiecie się o wielu pomocnych stronach internetowych dotyczących bezpiecznego korzystania z sieci.
         
         Monika Bućko i Magdalena Piotrowska
         
      •  

         Choć komputer jest dziś wielkim udogodnieniem dla wielu z nas i przynosi wiele korzyści, tak może stanowić zagrożenie. Zwłaszcza, kiedy w domu oprócz nas z komputera korzysta także nasze dziecko…

        Z nowoczesnymi technologiami dziecko ma styczność w zasadzie od urodzenia.      Dlatego nie powinien nikogo wprawiać w zdumienie fakt, że tak łatwo odnajdują się w tego rodzaju nowinkach. Jednak racjonalnego i mądrego korzystania z komputera dzieci powinny uczyć się od dorosłych. W końcu to my jesteśmy dla nich drogowskazem dojrzałości i rozsądnego postrzegania dobra i zła.

        Zalety korzystania z internetu

        Komputer jest doskonałym narzędziem pomagającym w edukacji i rozwoju dziecka. Prawidłowy dobór programów edukacyjnych, może ułatwić dziecku zdobywanie wiedzy i kształtowanie wielu umiejętności takich jak logiczne myślenie, kojarzenie faktów, wytrwałość, cierpliwość, szybkie i celne podejmowanie decyzji. Odpowiednio dobrane programy pomagają rozwijać spostrzegawczość, zręczność, sprawność manualną, refleks oraz podzielność uwagi.

        -Kontakt z komputerem mogą mieć już dzieci w wieku przedszkolnym. Można go wykorzystać jako doskonałe narzędzie kształcenia i rozwoju.
        - Dostęp do internetu pozwoli na zdobywanie wiedzy w przyjemny sposób(surfowanie po stronach)
        - Powoli umiejętność obsługi komputera i posługiwania się podstawowym oprogramowaniem staje się na rynku pracy oczywistością.
        - Dzięki komputerowi dziecko może się zrelaksować, uspokoić, za pomocą specjalnych gier czy programów dziecko miło spędza czas. Zaletą jest także to, że w trakcie korzystania z komputera dziecko znajduję się pod stałą opieką rodziców.

        Wady korzystania z internetu

        Spędzanie czasu przy komputerze nie powinno być podstawową formą spędzania wolnego czasu dzieci. Może to spowodować zerwanie więzi i kontaktu dziecka z rówieśnikami lub członkami rodziny, a także zaniechania nauki i obowiązków.
        - Komputer może wywoływać w dziecku
        agresję i zachowania destrukcyjne spowodowane nieodpowiednimi dla niego grami, które sprowadzając się często do zabijania, strzelania, brutalnego bicia i bezmyślnego niszczenia. Jest to szczególnie niebezpieczne dla dopiero rozwijającej się i niedojrzałej osobowości.
        - Zagrożenia wynikające z niekontrolowanego dostępu do internetu, który jest skarbnicą wszelkiej wiedzy i informacji może stać się zagrożeniem podatnej na manipulacje niedojrzałej psychiki dziecka. Mowa o stronach internetowych zawierające treści erotyczne, brutalne, nawołujące do rasizmu itd.
        - Komputer nie tylko
        oddziałuje na psychikę dziecka, ale także na jego zdrowie(w bardzo dużym stopniu). Bardzo długie spędzanie przed komputerem powoduje: pogłębianie wad postawy, zmęczenie oczu, a po dłuższym czasie nawet krótkowzroczność. Gdy układ nerwowy dziecka jest długotrwale atakowany przez strumieniem wielobarwnego światła, kakofonią ekscytujących dźwięków oraz huśtawką emocji wynikającą z przeżyć w wirtualnym świecie, dochodzić może do zaburzeń koncentracji, kłopotów z myśleniem, rozstroju emocjonalnego, wyobcowana z rzeczywistego świata, zaburzenia więzi uczuciowej z najbliższymi oraz do wielu innych zaburzeń osobowości określanych jako uzależnienie od komputera.
        - Po upływie czasu dziecko woli żyć w wirtualnym świecie, stopniowo coraz mniej czasu spędza z kolegami, woli pozostać w domu (blisko komputera) niż wychodzić na dwór. Rzadko inicjuje zabawy ruchowe, nie interesują go zajęcia plastyczne ani zabawa klockami, za to potrafi przesiedzieć przed monitorem długie godziny. Dziecko takie powoli traci umiejętność nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, zawiązywania nowych przyjaźni, budowania i kształtowania więzi uczuciowej. Nie odczuwa wręcz potrzeby kontaktu z realnymi przyjaciółmi, woli ich szukać w świecie wirtualnym.

         

         

        Pamiętaj:

        Komputer, który jest użytkowany przez przedszkolaka, bezwzględnie powinien być zaopatrzony w programy filtrujące strony. Dziecko w tym wieku nie powinno w żadnym razie być narażone na odbiór treści pornograficznych czy brutalnych (dotyczy to również świata zwierząt i treści takich jak polowanie, śmierć zwierząt).

        Jak zapobiec przyszłemu uzależnieniu?

        • Przed komputerem spędzaj czas razem z dzieckiem- jeśli to tylko możliwe bądź przy dziecku, gdy korzysta z komputera, albo chociaż monitoruj, co konkretnie robi. Szczególną troską otoczcie dzieci starsze, umiejące czytać i pisać. Należy wtedy rozmawiać z dzieckiem o tym co można znaleźć w sieci (jeśli dziecko zaczyna „serfować”). Dziecko musi być świadome tego, że nie zawsze po drugiej stronie musi siedzieć jego rówieśnik, nawet jeśli o tym zapewnia i usilnie zabiega o spotkanie. Uwrażliwcie dzieci, że wszystkie podejrzane zwroty, namawianie dziecka do robienia rzeczy w tajemnicy przed rodzicami, jest złe.

        • Rozmawiaj o grach, stronach- pamiętaj, że najbardziej szkodliwy wpływ na dzieci mają sceny, w których osoba stosująca przemoc jest nagradzana. Twoje dziecko jest postacią, która zabija i dostaje za to ekstra punkty? Przypatrz się uważnie z czym obcuje na co dzień twoje dziecko!

        • Zawsze nastawiaj zegar i bezdyskusyjnie pilnuj z góry określonego czasu, który wolno spędzić przy komputerze

        • W czasie, gdy wprowadzasz komputer w życie dziecka, zadbaj, żeby równocześnie chodziło na ciekawe zajęcia, miało wielu kolegów, często wychodziło na dwór – słowem: żeby życie dziecka było wielowymiarowe- należy pamiętać, że oprócz świata wirtualnego dziecko musi uczestniczyć w świecie realnym. Dziecko musi mieć możliwość kontaktu z rówieśnikami – zaproś jego kolegów/koleżanki do domu, idźcie odwiedzić jego rówieśników. Pobaw się razem z dzieckiem na świeżym powietrzu, pokaż mu zabawy ze swojego dzieciństwa.

        • Nigdy nie włączaj mu komputera, żeby mieć chwilę dla siebie? – nie używaj komputera jako „opiekunki” dla dziecka (pograj sobie, a ja popracuję), nie używaj go także jako formy przekupstwa czy nagrody!

        • Szukaj gier o charakterze edukacyjnym i umożliwiaj dziecku popisywanie się zdobytą wiedzą - Wybierając gry komputerowe dla swojego dziecka poczytaj na forach, popytaj i przeanalizuj, czy wymarzona gra twojego dziecka jest godna uwagi. Zastanów się, czy warto aby dziecko zmarnowało czas na „strzelanki” i inne mało wartościowe gry? Wyciągnijmy sami wnioski jakie wartości ukształtują się w dziecku, które bezustannie ogląda nieodpowiednie bajki lub gra w gry z przemocą.

        • Graj w gry planszowe

        • Nigdy nie zamieniaj czytania książek na czas z komputerem

        • DAJ DOBRY PRZYKŁAD – komputer i telewizja nie może zastąpić Ciebie! Baw się z dzieckiem, czytaj mu książki, opowiadaj bajki, wspólnie gotujcie, malujcie czy śpiewajcie albo tańczcie. Pokaż też dziecku, że dla ciebie ono jest najważniejsze. Zastanów się także jak widzi cię twoje dziecko – jeśli ciągle masz na kolanach laptopa, albo w domu bez ustanku włączone masz wiadomości czy seriale to pomyśl jaki obraz świata przedstawiasz swojemu dziecku.

         

        WIĘCEJ O BEZPIECZEŃSTWIE DZIECI W INTERNECIE ZNAJDZIECIE NA STRONACH:

         

         

        Opracowały: Monika Bućko i Magdalena Piotrowska

         

      • Wróć do listy artykułów
    • Kontakty

      • Przedszkole Gminne w Boninie
      • (+94) 3410100 oraz 600126749 Skrytka ePuap: /PrzeBonin/SkrytkaESP
      • Bonin 9 76-009 Bonin Poland
      • Przedszkole jest czynne od poniedziałku do piątku od 6.30 do 16.30
      • mgr Anna Walaszek
      • poniedziałek - 8.30 - 16.30 wtorek - 8.00 - 15.30 Dyrektor przedszkola zastrzega sobie prawo nieobecności w wyznaczonych godzinach ze względu na inne sprawy służbowe. mgr Magdalena Piotrowska - zastępuje dyrektora przedszkola podczas jego nieobecności, zgodnie z Zarządzeniem nr 79/2021 Wójta Gminy Manowo z dnia 1 września 2021 r.
    • Logowanie