• Mutyzm

• 29.11.2018 14:29
        • MUTYZM - co zrobić kiedy dziecko nie mówi?
          Mowa stanowi najdoskonalszą formę komunikacji. Ten dźwiękowy system porozumiewania się oraz specyficzny kod nadawczo-odbiorczy jest bardzo skomplikowanym procesem, który dość łatwo ulega różnego rodzaju zaburzeniom.

Utrata mowy czy też inne anomalie z nią związane mogą w znaczący sposób odbić się na rozwoju emocjonalno-osobowościowym człowieka. Im szybciej rozpocznie się terapię zaburzeń mowy, tym efektywniej przebiegać będzie sam proces rehabilitacji.

Jedną z wielu przyczyn zaburzeń komunikacji może być MUTYZM.

Mutyzm jest diagnozowany wtedy, gdy dziecko nie mówi lub jego mowa jest w znacznym stopniu ograniczona. Częstą przyczyną takiego stanu jest stresująca sytuacja, np. pójście do przedszkola czy nowej szkoły.

Mutyzm to zaburzenie mowy, którego istotą jest brak lub ograniczenie mowy u dziecka lub dorosłego, przy jednoczesnym jej rozumieniu. Aby zdiagnozować mutyzm, czas jego trwania powinien wynosić co najmniej 1 miesiąc. Mutyzm najczęściej dotyczy dzieci, gdyż jego objawy pojawiają się zwykle między 3. a 5. rokiem życia. W tym przedziale wiekowym częściej dotyka dziewczynek niż chłopców.

• Kiedy do logopedy

• 21.11.2018 10:51
        •

Każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie. Nie porównujmy dzieci do siebie. Nie bądźmy też obojętni na rozwój mowy naszego dziecka. Czasem słyszymy : „ Jest leniwe , dlatego nie mówi ” , „Ma jeszcze czas…”. Drogi Rodzicu , jeśli zauważysz coś niepokojącego w rozwoju mowy swojego dziecka – nie słuchaj opinii innych , nie czekaj działaj ! Zgłoś się do logopedy.

Jeśli Twoje dziecko:

• ma problemy z gryzieniem, żuciem oraz połykaniem różnorodnych pokarmów ,

• pije mleko z butelki , zasypia ze smoczkiem,

• oddycha przez usta – śpi z otwartą buzią , chrapie

• bardzo mocno się ślini ( nie dotyczy ząbkujących dzieci)

• ciągle chodzi z otwartą buzią ,

• podczas mówienia wsuwa język między zęby

• wykazuje dużą nadwrażliwość jamy ustnej

• nie słyszy dźwięków

• nie dąży do komunikacji, nie nawiązuje kontaktu wzrokowego

• notorycznie wkłada przedmioty do buzi

• ssie kciuk, wargę, rękaw

• mowa wciąż jest niewyraźna – tylko rodzic rozumie dziecko

• mając trzy lata mówi niezrozumiale dla otoczenia – często tylko rodzice potrafią zrozumieć co dziecko mówi

• wymawiane przez dziecko głoski są zniekształcone lub nie pojawiają się we właściwym czasie (etapy rozwoju mowy dziecka)

Jeśli podane powyżej stwierdzenia opisują Państwa dziecko – konieczna będzie wizyta u logopedy .

• ETAPY ROZWOJU MOWY DZIECKA

• 21.11.2018 10:53
        •

ETAPY ROZWOJU MOWY DZIECKA