• Czytaj dzieciom, one to uwielbiają! Zalety głośnego czytania.

• 26.04.2018 00:35
      • Codzienny pośpiech powoduje, że rodzice coraz mniej czasu poświęcają swoim dzieciom. Mało rozmawiają ze swoimi pociechamni i mało im czytają - dlatego warto to zmienić! Niestety w dzisiejszych czasach kontakt z żywym słowem wypiera telewizja, której narzędziem nie jest język, lecz obraz. Efekt jest taki, że dzieci coraz gorzej znają język, nie rozumieją prostych tekstów i poleceń a w przyszłości nie czytają samodzielnie, gdyż czytanie niezrozumiałych wyrazów jest trudne, nudne i z pewnością znacznie mniej atrakcyjne od telewizji. W dobie rozwoju masmediów książka wydaje się nieatrakcyjna. Trzeba się trochę natrudzić, aby po nią sięgnąć, zajmuje czas, jest nieciekawa wizualnie (więcej ma tekstu niż obrazków-zazwyczaj). Należy natomiast wiedzieć, że głośne czytanie jest proste a dzieci je uwielbiają! Nie potrzeba do tego specjalnych nakładów finansowych, by czytać dzieciom. Każdy może to robić. Bliski kontakt rodzica z dzieckiem w ciągu tych kilku minut podczas wspólnego czytania jest bezcenny. Dziecko czuje się ważne, kochane, bezpieczne, pożytecznie spędza czas z mamą, tatą i co najważniejsze – czuje się zauważone. Trzymane jest w ramionach, przytulane, siedzi na kolanach, czy na dywanie z rodzicem, który całą swoją uwagę skupia w tym momencie właśnie na nim. Rodzic wysila się, angażuje, stymuluje odpowiednio głos, robi dziwne miny, by pociecha była zadowolona. To bardzo ważny element bliskiego kontaktu z dzieckiem. Korzyści z głośnego czytania dzieciom książek są wielkie. Należy podkreślić, że głośne czytanie bajek procentuje na wiele lat i jest bardziej znaczące, niż oglądnie telewizji, czy granie na komputerze, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Dobra literatura dla dzieci daje dobre wzorce zachowania. Dla rodziców to bezcenna pomoc w kształtowaniu właściwych postaw i nawyków dziecka.
        Czytanie uczy dzieci odróżniania dobra od zła i zachęca do refleksji nad konsekwencjami własnych słów i czynów.
        Zawsze dopasowujmy lekturę do upodobań małego słuchacza tak, by czytanie było odczuwane przez niego jako przyjemność i prawdziwa przygoda.

Monika Bućko

• Zalety głośnego czytania:

• Rozwija język i wyobraźnię,

• Pomaga w zrozumieniu ludzi, świata i siebie

• Zapewnia emocjonalny rozwój dziecka,

• Dziecko podejmuje wypowiedzi wielozdaniowe,

• Pomaga w wychowaniu dziecka,

• Uczy myślenia,

• Rozwija wrażliwość i empatię,

• Przynosi ogromną wiedzę ogólną i wzbogaca słownictwo,

• Uczy nieagresywnych sposobów rozwiązywania problemów i konfliktów,

• Wzbogaca słownictwo,

• Uczy wartości moralnych,

• Kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie,

• Buduje i umacnia więzi pomiędzy rodzicami i dzieckiem,

• Stymuluje rozwój mózgu,

• Wpływa na zmianę negatywnych postaw na pozytywne,

• Rozbudza zainteresowania,

• Buduje samouznanie – dziecko czuje się ważne, kochane i coraz bardziej kompetentne,

• Głośne czytanie dziecku od najmłodszych lat ułatwia samodzielne czytanie, daje podwaliny pod sukces w edukacji szkolnej, (dzieciom, którym czyta się głośno już od najmłodszych lat, łatwiej przychodzi nauka, także w szkole),\

• Ułatwia samodzielne czytanie, daje podwaliny pod sukces w mówieniu i pisaniu

• Tworzy skojarzenie czytania z przyjemnością i poczuciem bezpieczeństwa,

• Jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka.

• Chroni przed uzależnieniem od telewizji i absorbowaniem z niej antywartości,

Złota lista
        Lista książek szczególnie polecanych przez Fundację ABCXXI która rozpoczęła akcję „Cała Polska Czyta Dzieciom”:

Wiek 0-4 lata:

Marta Bogdanowicz (opracowanie) – Rymowanki-przytulanki