• Nieodpowiednie aplikacje mobilne dla dzieci w wieku przedszkolnym

• 31.01.2021 15:20
      • Choć smartfony i Tablety są dziś wielkim udogodnieniem dla wielu z nas, a ich posiadanie przynosi nam wiele korzyści, używane w nieodpowiedni sposób przez dzieci, mogą stanowić ogromne zagrożenie.
      •          Z nowoczesnymi aplikacjami, jak również sprzętem technologicznym dziecko ma styczność praktycznie od najmłodszych lat, a w zasadzie od urodzenia. Dzieci wychowują się w otoczeniu nowych technologii. Obsługa ich nie sprawia im żadnych trudności, potrafią z łatwością zainstalować różnorakie aplikacje i obsługiwać je bez żadnych problemów. Jednakże nie mają nad nimi kontroli oraz nie potrafią racjonalnie i mądrze z nich korzystać. Nieograniczony dostęp do Internetu w urządzeniu mobilnym daje możliwość nielimitowanego korzystania z jego zasobów, instalowania, uaktywniania i używania szeregu programów i aplikacji, które użytkowane w sposób niekontrolowany mogą doprowadzić do niechcianych skutków. Jedną z takich aplikacji jest aplikacja Tik Tok, której główna funkcjonalność polega na możliwości wysyłania materiałów wideo o długości 60 sekund, w założeniu treścią zbliżonych do teledysków muzycznych. Popularność tego typu oprogramowania wśród dzieci rośnie w lawinowym tempie. Sieć nierzadko staje się dla dzieci pozornie prostym narzędziem do kształtowania swojego wizerunku, miejscem tylko złudnie bezpiecznym czy gwarantem anonimowości. Internet to z pewnością nieograniczona kopalnia możliwości, okno na świat, w którym niestety spotykamy również drastyczne obrazy jak również agresywnych użytkowników. Jako jego najmłodsi użytkownicy, dzieci są szczególnie narażone na destrukcyjny wpływ internetowych treści, na utratę kontroli nad korzystaniem z Internetu, a co za tym idzie aplikacji mobilnych. Lista niebezpieczeństw, jakie czyhają na dzieci w Internecie jest długa i ewoluuje wraz z rozwojem nowych aplikacji i technologii. Nieodpowiednie dla dzieci treści prezentujące np. wulgaryzmy, erotykę lub przemoc. Często zawierają reklamy portali randkowych oraz produktów dla dorosłych. Dziecko  nie orientuje się, jakie mogą być skutki postępowania i jak powinno się w danym momencie zachować. Nie umie rozwiązać problemu, ponieważ brak mu umiejętności pozwalających na jego szybką analizę. Ostatnio bardzo głośną sprawą, stała się tragedia 10-letniej dziewczynki z Włoch, która zmarła w wyniku wykonywania tzw. blackout challenge, wyzwania, które zmusza uczestników do podduszania się do momentu utraty przytomności. Dziewczynka starała się jak najdłużej wytrzymać bez powietrza, co ostatecznie doprowadziło do jej śmierci. Zgodnie z regulaminem Tik Toka, z aplikacji mogą korzystać wyłącznie osoby, które mają ukończone 13 lat i więcej. Jednakże dzieci zatajają swój wiek, i w ten sposób uzyskują dostęp do aplikacji i ich treści. Dlatego zadaniem dorosłych jest nie tylko przekazanie dzieciom wiedzy, ale i przełożenie jej na umiejętności praktyczne. Rodzicom wydawać się może, że nie sposób nadążyć za wirtualnymi zainteresowaniami i nawykami ich dzieci. Dlatego tak istotne jest podnoszenie świadomości rodziców, mówienie o nowych, niepokojących zjawiskach, jak również o tym, jak skutecznie postępować w przypadku wirtualnych zagrożeń. Rodzice nie muszą być ekspertami w dziedzinie nowinek technologicznych, aby móc rozmawiać z dziećmi o ich aktywności online. Biorąc pod uwagę proces naśladowania, musimy pamiętać o tym, aby nie nadużywać mediów cyfrowych w obecności swoich dzieci. Zadbajmy o to, aby dziecko miało ograniczony dostęp do Internetu. Pamiętajmy o tym, że mamy możliwość założenia kontroli rodzicielskiej na urządzenie, które używa nasze dziecko. Kontrola ta pomaga nam monitorować to, co dziecko robi na smartfonie, bądź Tablecie, jak również wymaga naszej zgody przed zainstalowaniem jakiegokolwiek oprogramowania. Rozmawiajmy z dziećmi o pozytywnych oraz negatywnych skutkach używania Internetu. W tym celu można wykorzystać treści zaprezentowane tutaj: http://domowykodeks.pl/strefa-rodzicow/.

Agata Matysiak