• Obawy dziecka przed pójściem do pierwszej klasy

• 09.11.2021 13:51
      • Koniec roku przedszkolnego coraz bliżej, już za chwilę starszaki rozpoczną wyjątkowe wakacje. Wrzesień zapoczątkuje nowy etap w ich życiu – z przedszkolaków staną się pierwszoklasistami. To duża ewolucja w życiu dziecka, jak również całej rodziny. Jak się do niej przygotować?

• Każda, nawet najmniejsza zmiana wiąże się z niewiadomą, zagubieniem i licznymi pytaniami. Początek roku dla pierwszoklasistów, którzy po raz pierwszy idą do szkoły bywa źródłem mocnego stresu. Pójście do szkoły to z pewnością ogromne wydarzenie w życiu dziecka – wszystko, co do tej pory znało ulegnie zmianie. Z jednej strony cieszy się, że jest już duże, że pozna nowych kolegów, ale z drugiej pojawia się strach przed rozłąką, koniecznością radzenia sobie samemu z problemami i obowiązkami. W dużej mierze to od rodziców zależy jak dziecko poradzi sobie w pierwszych dniach szkoły i czy pójście do pierwszej klasy okaże się wspaniałą przygodą. Starajmy się zatem przedstawić dziecku pozytywne aspekty uczestniczenia w lekcjach. Przygotowanie dziecka do szkoły, to przede wszystkim otwarta, szczera rozmowa. Słuchajcie uważnie i nie krytykujcie tego, co mówi dziecko. Tłumaczcie spokojnie to, czego nie rozumie i odpowiadajcie na zadawane przez niego pytania. Jego obawy może budzić wiele rzeczy: nowy budynek, nowi koledzy i koleżanki, brak ulubionej pani z przedszkola, czy przedmioty szkolne. Starajcie się oswajać dziecko z każdym aspektem zmiany. Postarajcie się zawsze opowiadać o szkole w pozytywnym świetle.

Wraz z rozpoczęciem pierwszej klasy na dziecko spadnie dużo obowiązków jak również odpowiedzialność za ich realizację. Już nie będzie z nimi Pani z przedszkola, która zawiąże buty, zapnie kurtkę, czy zaprosi na posiłek. Jeśli zatem wiesz, że Twoje dziecko ma wciąż problem z pewnymi czynnościami, poćwiczcie je w domu. Stwórzcie wspólnie z dzieckiem harmonogram Waszych działań, wygospodarujcie czas na naukę, zabawę i obowiązki domowe. Wytłumaczcie dziecku, jakie nowe obowiązki wejdą w jego życie wraz z rozpoczęciem szkoły: odrabianie lekcji, nauka, pakowanie tornistra. Zadbajcie o to, aby przygotowania do szkoły były przyjemnym czasem. Wybierzcie się wraz ze swoimi pociechami na wspólne zakupy i skompletujcie wyprawkę szkolną, pozwólcie im na własny wybór. Pooglądajcie podręczniki i zobaczcie, o czym będzie uczyć się pierwszak, kiedy wreszcie pójdzie na lekcje. W ten sposób wzbudzicie ciekawość dziecka i oswoicie je z myślą o nauce. Pamiętajcie również o tym, że dziecko potrzebować będzie odpowiedniego kącika do nauki. Zagospodarujcie zatem w domu miejsce dla swoich pociech by mogły się w ciszy i skupieniu przygotować na kolejny dzień szkoły.

Pierwszy dzień w szkole to ogromne przeżycie nie tylko dla dziecka, ale również dla rodziców, którzy denerwują się, czy ich pociecha poradzi sobie w nowej sytuacji, jak zniesie kilkugodzinne siedzenie w ławce. Dzieci świetnie wyczuwają emocje innych ludzi. Jeśli zatem zauważą, że mama bądź tata chodzą zestresowani, spięci, mimo, że mówią, że wszystko jest dobrze, dojdą do wniosku, że szkoła ma jednak w sobie coś strasznego, skoro nawet dorośli się jej boją. Zatem musimy pamiętać, aby nie przelewać swoich lęków na dzieci.

Podejdźmy do tego na spokojnie, z wyczuciem, a na pewno wszystko z czasem stanie się codziennością i rutyną, której dziecko prędzej czy później nauczy się samo.

Artykuł opracowała - Agata Matysiak