• Kiedy do logopedy

• 21.11.2018 10:51
      •

Każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie. Nie porównujmy dzieci do siebie. Nie bądźmy też obojętni na rozwój mowy naszego dziecka. Czasem słyszymy : „ Jest leniwe , dlatego nie mówi ” , „Ma jeszcze czas…”. Drogi Rodzicu , jeśli zauważysz coś niepokojącego w rozwoju mowy swojego dziecka – nie słuchaj opinii innych , nie czekaj działaj ! Zgłoś się do logopedy.

Jeśli Twoje dziecko:

• ma problemy z gryzieniem, żuciem oraz połykaniem różnorodnych pokarmów ,

• pije mleko z butelki , zasypia ze smoczkiem,

• oddycha przez usta – śpi z otwartą buzią , chrapie

• bardzo mocno się ślini ( nie dotyczy ząbkujących dzieci)

• ciągle chodzi z otwartą buzią ,

• podczas mówienia wsuwa język między zęby

• wykazuje dużą nadwrażliwość jamy ustnej

• nie słyszy dźwięków

• nie dąży do komunikacji, nie nawiązuje kontaktu wzrokowego

• notorycznie wkłada przedmioty do buzi

• ssie kciuk, wargę, rękaw

• mowa wciąż jest niewyraźna – tylko rodzic rozumie dziecko

• mając trzy lata mówi niezrozumiale dla otoczenia – często tylko rodzice potrafią zrozumieć co dziecko mówi

• wymawiane przez dziecko głoski są zniekształcone lub nie pojawiają się we właściwym czasie (etapy rozwoju mowy dziecka)

Jeśli podane powyżej stwierdzenia opisują Państwa dziecko – konieczna będzie wizyta u logopedy .