• Kilka słów o adaptacji dziecka

• 28.06.2018 08:34
        • Wrzesień zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie w przedszkolach pojawią się dzieci, które po raz pierwszy przekroczą przedszkolny próg… Dobrze wiemy, że pierwsze dni, a nawet tygodnie,  w sporadycznych przypadkach również i miesiące dla niektórych dzieci są naprawdę trudne.

Jak przygotować dziecko na przyjście do przedszkola? Jak sobie poradzić z dziećmi, dla których pierwsze dni są naprawdę trudne? Jak pomóc dziecku zaaklimatyzować się w przedszkolnej grupie?

DOBRE RADY DLA MAMY I TATY

Po pierwsze i najważniejsze należy dobrze przygotować dzieci do roli przedszkolaka. Jak to zrobić? Poniżej znajdziecie kilka cennych rad.

JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO ROLI PRZEDSZKOLAKA?

Kilka podpowiedzi…

• Czytaj dzieciom, one to uwielbiają! Zalety głośnego czytania.

• 26.04.2018 00:35
        • Codzienny pośpiech powoduje, że rodzice coraz mniej czasu poświęcają swoim dzieciom. Mało rozmawiają ze swoimi pociechamni i mało im czytają - dlatego warto to zmienić! Niestety w dzisiejszych czasach kontakt z żywym słowem wypiera telewizja, której narzędziem nie jest język, lecz obraz. Efekt jest taki, że dzieci coraz gorzej znają język, nie rozumieją prostych tekstów i poleceń a w przyszłości nie czytają samodzielnie, gdyż czytanie niezrozumiałych wyrazów jest trudne, nudne i z pewnością znacznie mniej atrakcyjne od telewizji. W dobie rozwoju masmediów książka wydaje się nieatrakcyjna. Trzeba się trochę natrudzić, aby po nią sięgnąć, zajmuje czas, jest nieciekawa wizualnie (więcej ma tekstu niż obrazków-zazwyczaj). Należy natomiast wiedzieć, że głośne czytanie jest proste a dzieci je uwielbiają! Nie potrzeba do tego specjalnych nakładów finansowych, by czytać dzieciom. Każdy może to robić. Bliski kontakt rodzica z dzieckiem w ciągu tych kilku minut podczas wspólnego czytania jest bezcenny. Dziecko czuje się ważne, kochane, bezpieczne, pożytecznie spędza czas z mamą, tatą i co najważniejsze – czuje się zauważone. Trzymane jest w ramionach, przytulane, siedzi na kolanach, czy na dywanie z rodzicem, który całą swoją uwagę skupia w tym momencie właśnie na nim. Rodzic wysila się, angażuje, stymuluje odpowiednio głos, robi dziwne miny, by pociecha była zadowolona. To bardzo ważny element bliskiego kontaktu z dzieckiem. Korzyści z głośnego czytania dzieciom książek są wielkie. Należy podkreślić, że głośne czytanie bajek procentuje na wiele lat i jest bardziej znaczące, niż oglądnie telewizji, czy granie na komputerze, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Dobra literatura dla dzieci daje dobre wzorce zachowania. Dla rodziców to bezcenna pomoc w kształtowaniu właściwych postaw i nawyków dziecka.
          Czytanie uczy dzieci odróżniania dobra od zła i zachęca do refleksji nad konsekwencjami własnych słów i czynów.
          Zawsze dopasowujmy lekturę do upodobań małego słuchacza tak, by czytanie było odczuwane przez niego jako przyjemność i prawdziwa przygoda.

Monika Bućko

• Bezpieczny Internet

• 06.02.2018 23:12
        • Choć komputer jest dziś wielkim udogodnieniem dla wielu z nas i przynosi wiele korzyści, tak może stanowić zagrożenie. Zwłaszcza, kiedy w domu oprócz nas z komputera korzysta także nasze dziecko… Z nowoczesnymi technologiami dziecko ma styczność w zasadzie od urodzenia. Dlatego nie powinien nikogo wprawiać w zdumienie fakt, że tak łatwo odnajdują się w tego rodzaju nowinkach. Jednak racjonalnego i mądrego korzystania z komputera dzieci powinny uczyć się od dorosłych. W końcu to my jesteśmy dla nich drogowskazem dojrzałości i rozsądnego postrzegania dobra i zła. W tym artykule dowiecie się o zaletach i wadach korzystania z internetu, o sposobach zapobiegania uzależnieniu od komutera, a także dowiecie się o wielu pomocnych stronach internetowych dotyczących bezpiecznego korzystania z sieci.

Monika Bućko i Magdalena Piotrowska

• Książka "Zrozumieć sygnały sensoryczne dziecka"

• 06.01.2018 16:59
        • Angie Voss "Zrozumieć sygnały sensoryczne dziecka"
          Zachowanie dzieci z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego nierzadko dziwi, a nawet niepokoi ich bliskich. Zachęcam do zapoznania się z książką w której terapeutka Angie Voss podpowiada, jak poradzić sobie z konkretnymi objawami - sygnałami sensorycznymi wysyłanymi przez dziecko. Omówienie każdego sygnału składa się z dwóch części: krótkiego wyjaśnienia przyczyn nietypowego zachowania oraz szczegółowych wskazówek dla rodziców. Dzięki poradom czytelnicy mogą się szybko dowiedzieć, jak dostosować informacje sensoryczne docierające do dziecka oraz kiedy należy to zrobić. Na końcu książki omówiono podstawowe zagadnienia dotyczące integracji sensorycznej.

Renata Pietras - Pacynko

• Czy moje dziecko jest zagrożone dysleksją?

• 06.01.2018 16:49
        • Wiek przedszkolny to czas kiedy z dużym prawdopodobieństwem możemy zdiagnozować zagrożenie dysleksją. Jest to również okres największych możliwości rozwojowych dziecka, kiedy ogromna aktywność i plastyczność mózgu pozwala na skuteczną interwencję.
          W tym wieku dzieci manifestują już cały wachlarz symptomów, które powinny budzić niepokój. Zachęcam do zapoznania się z pierwszymi symptomami, które mogą wskazywać na ryzyko wystąpienia dysleksji oraz testem opracowanym przez prof. Martę Bogdanowicz.

Renata Pietras - Pacynko