• Quiz międzygrupowy "EKO-Przedszkolak"

• W dniu 24 kwietnia odbył się quiz międzygrupowy pod hasłem: „EKO-Przedszkolak”.

Celem zorganizowania quizu było podsumowanie działań, które realizowano w każdej grupie. Działania dotyczyły zachowań proekologicznych.

Z każdej grupy wytypowano trzech przedstawicieli, którzy zmagali się w kilku kategoriach.

Dzieci odpowiadały na pytania, układały puzzle ekologiczne, wykonywały zadania na kartach pracy - były to: labirynty, wykreślanki oraz kolorowanki ekologiczne.

Grupę I reprezentowali: Marysia Borczyk, Oluś Szawłowski, Antoś Pawłowski.

Grupę II reprezentowali: Marysia Setlak, Hania Stillger, Mikołaj Słota.

Grupę III reprezentowali: Zuzia Pohl, Pola Józefowicz, Tymon Dudek.

Grupę IV reprezentowali: Hania Wawszczyk, Julian Miziołek, Tadziu Motyl.

Grupę V reprezentowali: Amelka Zalewska, Kornelia Grill, Czarek Mikołajczyk.

Wszystkie dzieci zdały „egzamin” na piątkę! OGROMNE   GRATULACJE  !!!

Odpowiedzialne:
            Renata Pietras-Pacynko i Magdalena Piotrowska.

• Poznajemy zawód ogrodnika .

• Jak wygląda praca ogrodnika ? Czy ogrodnik pracuje przez cały rok ? Z czego wyrastają kwiaty , krzewy i drzewa ? Czego potrzebuje roślina by rosnąć ? Na te wszystkie pytania odpowiedziała dzieciom w ramach akcji w grupie IV: RODZICE- DZIECIOM-  Pani Marzena Hawraniak- mama Frania , która razem z mężem - P. Markiem prowadzą Jodełka - Szkółka roślin ozdobnych i owocowych.  Pani Marzenka oprócz opowieści zaprosiła dzieci do posadzenia bratków ,w przedszkolnym ogródku. Było to nowe i ciekawe doświadczenie dla każdego przedszkolaka , a przy okazji duża ilość bratków pięknie udekorowała przedszkolny ogródek.

Zredagowała : Marzena Chorążewicz - Dąbrowska

• Dzień czekolady w grupie IV

• 12 kwietnia obchodziliśmy Dzień Czekolady. Dzieci z grupy 6 latków podczas zajęć dowiedziały się skąd bierze się kakao i jakie procesy musi przejść by stać się brązowym proszkiem. Poznały też jakie dobro niesie za sobą picie kakao i jakie ma witaminy. W kolejnej części zajęć poznały jak powstaje czekolada, która jest najzdrowsza i z jakimi dodatkami można ją kupić. Na zakończenie zajęć dzieci mogły skosztować czekolady płynacej z czekoladowej fontanny. W połaczeniu z owocami była przepyszna , co widać po zadowolonyych minach przedszkolaków.

Zredagowała : Marzena Chorążewicz - Dąbrowska

• Sadzimy las

• Nasze przedszkole od wielu lat współpracuje z Nadleśnictwem Manowo. W tym roku kolejny raz uczestniczyliśmy w zorganizowanej akcji "SadziMy". W dniu 13 kwietnia spotkaliśmy się w lesie należącym do Nadleśnictwa Manowo i wspólnie z mieszkańcami, uczniami szkół, mieliśmy możliwość wysłuchania ciekawostek związanych z lasem, pracą leśnika oraz - co najbardziej podobało się naszym przedszkolakom - mieliśmy możliwość posadzenia małych sadzonek drzew.

Na zakończenie odbyło się ognisko. Natomiast wszyscy, którzy zaangażowali się w tą wyjątkową akcję otrzymali dyplomy i książeczki.

Czekamy na Was za rok!

Koordynatorem akcji i odpowiedzialnymi za współpracę z Nadleśnictwem jest Renata Pietras-Pacynko i Magdalena Piotrowska.

• Konkurs recytatorski "Marcinki"

• W dniu 15 kwietnia odbył się w naszym przedszkolu I etap konkursu recytatorskiego "Marcinki" ogłoszonego przez Bibliotekę Publiczną w Koszalinie.

Do II etapu konkursu, który odbędzie się w Bibliotece w Manowie zostały zakwalifikowane następujące dzieci: Zosia Sendecka, Maja Sendecka, Weronika Kurek, Kinga Kępińska i Liliana Nierobisz.

Gratulujemy i trzymamy kciuki za dziewczynki w II etapie!

• Światowy Dzień Świadomości Autyzmu "Zaświeć się na niebiesko"

•  Jak niebieskie motyle

fruwające do gwiazd,

zabierz nas choć na chwilę

odczarować Twój świat…”

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W naszym Przedszkolu dzień ten obchodziliśmy 3 kwietnia. Obchody Dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Symbolem solidarności z osobami autystycznymi jest kolor niebieski, stąd pomysł, aby tego dnia wszystkie przedszkolaki ubrały się na niebiesko.

Autyzm dziecięcy jest całościowym zaburzeniem rozwoju, obejmującym sferę poznawczą, emocjonalną i społeczną, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Po raz kolejny ten wyjątkowy dzień obchodziliśmy w naszym przedszkolu. W tym dniu wyrażając solidarność z osobami autystycznymi nasze przedszkolaki wspólnie  z paniami przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji „Zapal się na niebiesko”, którego celem jest  zwiększenie świadomości i wrażliwości społecznej na temat autyzmu. Na znak solidarności, jedności, akceptacji i zrozumienia, przedszkolaki  założyły ubrania właśnie w kolorze niebieskim. Przedszkolaki obejrzały filmy edukacyjne i  dowiedziały się czym charakteryzuje się osoba mająca autyzm. Następnie wzięły udział w zajęciach, podczas których poznawały świat wszystkimi zmysłami.

Nie było to łatwe zadanie, ale dzieci doskonale sobie poradziły. Ponadto każda grupa wykonała  rysunki na znak solidarności z  ludźmi cierpiącymi na  ASD.

Spotkanie zorganizowały i poprowadziły: Monika Bućko i Renata Pietras- Pacynko.

Zredagowała- Monika Bućko.